Wizyta studyjna w Brukseli

Zdjęcia z wizyty:
http://www.kizoa.com/Video-Editor-Movie-Maker/d52565296k2760007o1l1/wizyta-studyjna-w-brukseli

12-14 czerwca 2016 r., ośmiu warszawskich nauczycieli biorących udział w II edycji Programu „Razem Ciekawiej” prowadzonym przez doradców metodycznych WCIES we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie, uczestniczyło w wizycie studyjnej dla większej grupy nauczycieli z całej Polski. Nauczyciele zwiedzili instytucje europejskie w Brukseli. Znakomitymi przewodniczkami grupy były Panie Ewa Modzelewska i Magdalena Buchnajzer – Kucińska z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Wizyta była nagrodą za zaangażowanie nauczycieli w tematykę związaną z Unią Europejską.
Dwudniową wizytę rozpoczęło seminarium w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, podczas którego uczestnicy spotkali się z dr Markiem Prawdą, dyrektorem Przedstawicielstwa KE w Polsce i zapoznali się z ofertą edukacyjną oraz tematyką konkursów europejskich dla szkół.
W Brukseli nauczyciele uczestniczyli w wielu spotkaniach w instytucjach UE. Obejrzeli imponującą salę obrad dla 751 europosłów. Rozmawiali z deputowanym z Komisji Kultury i Edukacji, Bogdanem Zdrojewskim, który opowiedział nauczycielom na czym polega Jego praca w Komisji. Pan Leszek Gaś opowiedział o roli i funkcjonowaniu Parlamentu Europejskiego. Nauczyciele zwiedzili Parlamentarium, nowoczesne centrum z interaktywnymi wystawami dotyczącymi historii i dziedzictwa Unii Europejskiej. Zainteresowanie wzbudziła Pokojowa Nagroda Nobla otrzymana 12 października 2012r., przez UE. Atrakcją był lunch w stołówce Komisji Europejskiej oraz wejście do budynku Berlaymont, gdzie dr Michał Rynkowski opowiedział o roli i zasadach funkcjonowaniu instytucji europejskich. Pani Sylwia Żywiecka – Wygralak, przestawiła sposób funkcjonowania sieci informacyjnej Europe Direct. Pan Rafał Rudnicki z Dyrekcji Generalnej do spraw komunikacji, opowiadał o przebiegu i założeniach Citizen's Dialogues (dialogów Komisji Europejskiej z obywatelami). Podczas rozmowy z pedagogiem ze szkoły europejskiej w Brukseli, nauczyciele dowiedzieli się o możliwości pracy w szkołach brukselskich. Pan - Christian Ried, stażysta w Komisji Europejskiej, opowiedział w jaki sposób można aplikować na staż i na czym polegają Jego obowiązki na stażu. Pan Koen Hendrix z Europejskiego Urzędu Doboru Kadr, opowiedział o procedurach rekrutacji urzędników brukselskich.
Zwieńczeniem wizyty studyjnej polskich nauczycieli był interesujący wykład Pana dr Vladimira Garkova z Dyrekcji Generalnej do spraw Edukacji i Kultury, dotyczący nauczania przedmiotów przyrodniczych w kontekście kulturowym. Pan Maciej Bury z Rady UE, opowiedział o zadaniach i funkcjonowaniu Rady Unii Europejskiej. Pani Agnieszka Włodarczyk podzieliła się z nauczycielami relacją ze swojego stażu w Komisji Europejskiej. Pan Rafał Rudnicki zabawiał nauczycieli anegdotami z czasów, kiedy był wysłannikiem Radia Zet w Brukseli… i zatrzymał się w stolicy europejskiej na dłużej… 
W czasie wielu spotkań nauczyciele bardzo chętnie dzielili się swoim doświadczeniem w nauczaniu. To kolejna już wizyta nauczycieli w instytucjach UE, mamy nadaję na dalszą owocną współpracę z Przedstawicielstwem KE w Warszawie w ramach Programu Razem Ciekawiej i kolejne równie udane wizyty studyjne do  Brukseli.