Wizyta - Program 3R

seminarium 7 XII 2015
seminarium 9 XII 2015
zdjęcia ze spotkań

Warszawa, 6-10.12.2015 r.
Koncepcja spotkań grupy 13 zagranicznych nauczycieli realizujących projekt Erasmus Plus – zaplanowanych i zorganizowanych przez doradców metodycznych m. st. Warszawy działających w ramach projektu Razem Ciekawiej: Barbarę Czepik, Urszulę Dzwonowską, Dorotę Jabłońską i Ewę Rysińską.
Spotkania miały na celu przedstawienie dobrych praktyk w edukacji europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przykładu projektu Erasmus Plus w ramach partnerstwa strategicznego – współpracy szkół. W projekcie na temat zrównoważonego rozwoju Programu Erasmus Plus biorą udział szkoły z 5 krajów. Z Francji pochodzi szkoła koordynująca, cztery szkoły partnerskie, z Rumunii, Włoch, Turcji i Polski – Gimnazjum 94 im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej z warszawskiego Ursynowa. W Warszawie w dniach 6-10 grudnia odbyło się spotkanie inaugurujące projekt.
Spotkanie zostało zainagurowane wizytą w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, gdzie Dyrektor WCIES, Arkadiusz Walczak przedstawił ofertę Centrum omawiając jej unikalność w skali kraju. Centrum realizuje priorytety unijne, krajowe, warszawskie odpowiadając jednocześnie na zapotrzebowanie warszawskiego środowiska nauczycielskiego. Rocznie w szkoleniach WCIES bierze udział ponad 30 tysięcy nauczycieli. Wymiana doświadczeń z partnerami zagranicznymi jest jednym z zadań statutowych Centrum. Uczestnikom Programu Erasmus Plus towarzyszyli nauczyciele szkół w Warszawie.
Seminarium było poprzedzone wizytą w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum zajmuje szczególne miejsce nie tylko na mapie Polski, ale mapie Europy. Świadczy o bogatej historii Żydów w Polsce, o kulturze, myśli żydowskiej, ogromnym dorobku żydowskim we wszystkich dziedzinach życia. Odwiedzający muzeum, które jest miejscem pełnym wydarzeń od rana do wieczora przybywają z całego  świata. Nauczyciele zagraniczni też mieli okazję poznać to specjalne miejsce. 
Jednym z wydarzeń trzydniowego spotkania było seminarium zorganizowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz doradców metodycznych WCIES.  Wzięły w nim udział zagraniczne delegacje z wymienionych krajów partnerskich, przedstawiciele szkoły goszczącej - Gimnazjum nr 94, nauczyciele i dyrektorzy szkół warszawskich każdego  etapu edukacji.
Celem seminarium było pokazanie współpracy między szkołami – beneficjentami Programu Erasmus Plus, Akcji nr 2. Dla nauczycieli warszawskich to była inspiracja, zachęta do działania, do podejmowania dobrych praktyk. Nauczyciele mieli okazję poznać specyfikę współpracy międzynarodowej, realizowalnej w ramach Programu Erasmus Plus. Jednocześnie mogli poznać  zasoby instytucji europejskich działających w Warszawie, służących wsparciem dla nauczycieli. Uczestnicy zostali zachęceni do korzystania z zasobów tych instytucji w zakresie szeroko rozumianej edukacji europejskiej – z propozycji konkursów realizowanych przez te instytucje. 
Nauczyciele zagraniczni mogli również poznać instytucje europejskie, na przykładzie warszawskich. Było to więc poznanie dobrych praktyk wsparcia nauczycieli realizowanych przez: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego Warszawie, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie, Punkt Informacyjny Unii Europejskiej, które funkcjonują także w ich krajach, i które prowadzą zbliżoną działalność w zakresie organizacji konkursów, seminariów, spotkań, dysponują zasobami materiałowymi. Przedstawienie oferty tych instytucji stanowiło inspirację do poszukiwania w swoim kraju informacji o tych unijnych instytucjach. Dla wszystkich osób przekazywane informacje były nowością. Z zainteresowaniem notowali adresy internetowe instytucji znajdujących się w krajach unijnych. Nauczycieli warszawskich z kolei najbardziej interesowały konkursy organizowane przez te instytucje oraz możliwości uczestniczenia w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych dla uczniów /także dla przedszkoli/, jakie one oferują, zwłaszcza Punkt Informacyjny Unii Europejskiej.
Nauczyciele warszawscy zostali zachęceni do korzystania z oferty doradców metodycznych WCIES, którzy przedstawili swoje działania: program organizowania lekcji modelowych prowadzonych w ramach projektu Razem Ciekawiej  - http://razemciekawiej.blogspot.com/. Z zainteresowaniem spotkała się informacja o ubiegłorocznej wizycie studyjnej do instytucji europejskich w Brukseli, jaka odbyła się na podsumowanie wspomnianego projektu. Nauczyciele zagraniczni w sowich miejscach zamieszkania będą mogli zainteresować się działaniem swoich doradców metodycznych, o ile takich znajdą. W Rumunii jest centrum doradztwa dla nauczycieli. W innych krajach nauczyciele - delegaci nie korzystali z oferty doradców.  Nauczyciele warszawscy dowiedzieli się również o konferencjach organizowanych wspólnie z WCIES i doradcami metodycznymi, jak np. międzynarodowa konferencja listopadowa w br. z udziałem ośmiu nauczycieli zagranicznych.
Przedstawiona została również koncepcja edukacji językowej w warszawskich przedszkolach, jako przykład edukacji europejskiej dla najmłodszych, zgodnej z priorytetami unijnymi. Nie we wszystkich krajach unijnych, dzieci są przygotowywane w przedszkolu do nauki języków obcych. Poznanie takiej praktyki w Warszawie było dla nich pewnym pozytywnym zaskoczeniem i zachętą do sprawdzenia, jak przebiega edukacja wielojęzyczna w ich krajach na szczeblu przedszkolnym. Promowanie nauki przynajmniej dwóch języków obcych jest w Unii Europejskiej jednym z ważnych postulatów edukacyjnych. Pilotaż w szkołach warszawskich jest działaniem innowacyjnym w Polsce. Dla nauczycieli warszawskich była to informacja również interesująca z punktu widzenia możliwości doskonalenia zawodowego oferowanego przez miasto Warszawa.
Uczestnicy zagraniczni podzielili się swoimi doświadczeniami w realizacji projektów, partner warszawski opisywał działania w zakresie współpracy międzynarodowej swojej szkoły, nie tylko dotyczące projektów europejskich.
Seminarium miało bardzo wysoką rangę. Uczestników przywitał szef Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce, p. Jacek Safuta. Podczas seminarium wystąpił także p. Witold Naturski. Informacja o seminarium znalazła się na stronie internetowej Biura: http://www.europarl.pl/pl/strona_glowna/aktualnosci/news/2015pl/grudzien_2015/spotkanie_z_nauczycielami_wcies.html;jsessionid=04BFA1B499CE185D00443A7C5A1E57DB#shadowbox/0/.

Na seminarium obecna była Justyna Sawa z sektora Edukacji szkolnej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która w kuluarach chętnie odpowiadała na pytania uczestników seminarium, nie tylko realizujących Program Erasmus Plus.